انواع ژنراتور برق

10 / 10
از 1 کاربر

چند مدل ژنراتور برق داریم و کدام یک مناسب کاربری ما می باشد؟

معمولا برای خرید یک مولد برق مناسب برای تاسیسات پشتیبانی برق مجموعه به تنوع مدل از نظر سوخت، ابعاد، صدا، توان خروجی و ... بر میخوریم، پس در اینجا می بایست اطلاعات صحیح از کارکرد هر ویژگی داشته باشیم تا بتوانیم تصمیم درستی برای تهیه یک مولد برق مناسب برای مجموعه خودمان بگیریم:

در این مقاله سعی شده انواع ژنراتور / مولد برق را از نظر سوخت مصرفی بررسی کنیم، برای داشتن اطلاعات انواع کاربری تابلوی برق ژنراتور ها به این مقاله رجوع بفرمایید.

اول - ژنراتور دیزلی (ژنراتور گازوئیلی) 

محبوب ترین و پر مصرف ترین نوع ژنراتور های موجود در بازار سرتاسر دنیا ژنراتور های دیزلی هستند، زیرا نیازمند اتصال به جریان سوخت مستمر ندارند و با یک مخزن سوخت مناسب می توانند در رفع خاموشی های کوتاه مدت فعالیت کنند.

نقاط قوت نقاط ضعف
سوخت ایمن

محدودیت حجم سوخت

دوام بالای قطعات صدای زیاد
فراوانی در بازار آلایندگی بالا
  عدم امکان نگهداری سوخت به مدت زیاد

دوم-ژنراتور بنزینی

برای شرایط هوایی مرطوب و در توان های پایین ژنراتور بنزینی رایج تر می باشد. البته این نکته حائز اهمیت می باشد که قیمت این نوع ژنراتور ها به نسبت ژنراتور گازسوز یا حتی دیزلی پایین تر می باشد. بهرحال بالا بودن قیمت سوخت و عدم امکان نگهداری طولانی مدت بنزین بعلت اشتعال پذیری بسیار بالا در کاربری های صنعتی و یا حتی تجهیز برق اضطراری ساختمان ها نمی توان از این نوع مولدهای برق بهره برد.

نقاط قوت نقاط ضعف
قیمت پایین تر  آلایندگی بالا
روشن شدن آسان عدم پایداری و خطر اشتعال پذیری بالای سوخت
ابعاد کوچک سوخت گران قیمت

سوم-ژنراتور بیو دیزل Bio-Diesel

ژنراتور زیست گازوئیل سوز در اصل همان ژنراتور دیزل است با این تفاوت که قابلیت ترکیب سوخت های زیستی همچون روغن های استخراج شده از چربی حیوانات و یا گیاهان را می توان به آن اضافه کرد تا اثرات زیست محیطی کمتری داشته باشد. این مولد های برق رایج نیستند و بعلت کمیابی قیمت های بالایی دارند.

نکته: معمولا درصد 20-80 باید در ترکیب سوخت رعایت شود که این امر برای هر کشوری ممکن نیست.

نقاط قوت نقاط ضعف
سوخت پاک تر صدای بسیار بالا
  کمیابی سوخت

چهارم- ژنراتور گازسوز

از دیگر انواع ژنراتور ها که پس از ژنراتور های دیزلی محبوبیت زیادی دارند ژنراتور های گازسوز هستند که این ژنراتورها به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند : 

1- ژنراتور با سوخت گاز شهری

2- ژنراتور با سوخت گاز پروپان

به طور کلی مولد های برق گازسوز دارای مزایای زیادی هستند که این مزیت ها عیوب آنها را هم پوشش  می دهد تا جایی که میبینیم شرکت های بزرگ ساخت مجموعه ژنراتور در دنیا همیشه ژنراتورهای گازسوز را در سبد محصولات خودشان دارند تا بتوانند در بازار بمانند. تقاضا برای مولدهای برق گازسوز در برخی از کشورها بیشتر از ژنراتور های دیزلی است زیرا اکثر این دستگاه ها قابلیت دائم کار بودن را دارند و معمولا در مصارف صنعتی یا حتی برای استخراج رمز ارز ها کاربرد خوبی را به نمایش گذاشته اند. سوخت گاز قیمت پایین تری نسبت به دیگر حامل های انرژی دارد و فراوانی آن در کشورهایی مثل ایران ، روسیه ، بخش هایی از اروپا بالا می باشد. آلایندگی سیستم گازسوز به نسبت دیگر رقبا بسیار ناچیز است.

نقاط قوت نقاط ضعف
سوخت پاک/حداقل آلایندگی نیاز به جریان فشار ثابت

قیمت پایین

نیاز به جریان مستمر سوخت از منبع تامین
صدای پایین  شروع به کار ضعیف در مناطق سردسیر
قابلیت کاربرد دائم کار  

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :