تامین آب گرم واحد مسکونی با میکروتوربین

10 / 10
از 1 کاربر

کاربرد میکروتوربین در تامین آبگرم بهداشتی و مصرفی

در این مقاله به این مبحث می پردازیم که چطور می توان با استفاده از میکروتوربین در موتورخانه‌ی یک ساختمان آب گرم بهداشتی و مصرفی آن ساختمان را تامین کرد؟

 در این صورت علاوه بر تامین آب گرم مصرفی توسط میکروتوربین مقدار برق تولید شده توسط دستگاه را می توانیم جهت استفاده‌های مختلف به کار ببریم مثلا پمپ های مورد نیاز برای پمپاژ آب را روشن و به کار بیاندازیم.

با توجه به اینکه برای داشتن راندمان مناسب برای میکروتوربین ها باید آنها را چند ساعت (معمولا دائم کار)  روشن نگه داشت می توانیم آب گرم مصرفی را در بازه زمانی مشخصی تولید کرده و سپس آب گرم تولیدی را به مخارن عایق بندی شده فرستاد و ذخیره کرد تا در موقع نیاز از آن استفاده کرد. البته ممکن است در این حالت مقداری اتلاف حرارتی داشته باشیم که اجتناب ناپذیر است.

پس همانطور که گفته شد در صورت یک طراحی بهینه برای میکروتوربین و مخازن نگه داری و چگونگی تولید آب گرم ، میکروتوربین را می توان به خوبی در این مصارف به کار گرفت و همچنین موتورخانه‌ای داشته باشیم که برای به حرکت در آوردن آب در لوله کشی ها و بقیه کارها نیاز به هیچ نیروی برق از شبکه خارجی نداشته باشد و برق خود را تامین کند .(* مستقل از شبکه برق)

  • در ادامه در مورد چگونگی تامین آب گرم مصرفی توضیح مختصری می دهیم :

بار آب گرم مصرفي با توجه به ميزان واقعي مصرف آب گرم تعيين شده و عبارت است از:

q=8.33*MPD*ΔT

MPD: میزان واقعی مصرف آب گرم بر حسب GPH (گالن بر ساعت)

به منظور تهيه آب گرم در موتورخانه از منبع دو جداره يا منبع کويلدار استفاده مي‌شود.

منبع دو جداره : از دو استوانه تو در تو تشکيل شده است که آب گرم در ديگ وارد جدار بين دواستوانه شده و آب ذخيره شده در منبع را گرم مي‌کند.

در ظرفيتهاي بالا قطر منابع دو جداره بيش از حد زياد شده و لذا آب ذخيره شده خوب گرم نمي‌شود. در چنين شرايطي منابع کويلدار مورد استفاده قرار مي‌گيرند. منبع کويلدار يک مبدل حرارتي از نوع پوسته-لوله‌اي بوده و با جريان آب داغ در کويل، آب داخل منبع گرم مي‌شود.

با مشخص بودن بار گرمايشي کل شامل بار ساختمان و بار آب گرم مصرفي، قدرت ديگ با در نظر گرفتن حدود 15 % ضريب اطمينان تعيين مي‌گردد.

 qB=q*SF

SF: ضریب اطمینان

در برخی مصارف مي توان از يک ديگ کوچکتر به منظور تهيه آب گرم مصرفي و از يک يا چند ديگ اصلي جهت تامين بار گرمايشي ساختمان استفاده نموده و در فصولي که احتياج به گرمايش کل ساختمان نيست، ديگهاي اصلي را از سرويس خارج نمود.

میزان مصرف سوخت در مشعل ها :

 q(Burner)=qB/η

برای مشعل گازسوز :

 ṁ(gas)=q(Burner)/1000        (CFH)

برای مشعل گازوئیل سوز :

 ṁ=q(Burner)/140000          (GPH)

 

 - در صورتیکه یک ساختمان 10 واحدی از موتورخانه حرارت مرکزی استفاده کند؛ بار حرارتی درمواقع پیک در هر واحد  12900 kcal  و برای کل ساختمان معادل 129000 kcal  باید توسط موتورخانه تامین شود. با توجه به تنوع بسیار زیاد در مدل دیگ های آبگرم موجود در بازار، نزدیکترین دیگ با ظرفیت   146200 kcal  قابل نصب است که محاسبات آن بشرح ذیل خواهد بود:

نیاز حرارتی  واحد مسکونی 80 مترمربعی

15 X 860 = 12900 Kcal

 

ظرفیت دیگ آبگرم معادل - موجود در بازار

146200 kcal

مصرف گاز موتورخانه با فرض راندمان 80 درصد

 

146200 / ( 0.80 X 9000) = 20.3 m3/hr

 

مصرف گاز 3 دستگاه پکیج میکروتوربینی

 

3.75 * 3 = 11.25 m3/hr

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :